Yükleniyor

Sıkça Sorulan Sorular

OTO BAKIM HER YERDE ekibi olarak servis işlemlerinizi mümkün olduğunca kolay ve sorunsuz yapmak istiyoruz. Aşağıda, sıkça sorulan bazı sorular bulunmaktadır. Sorunuz, aşağıda listelenmiyorsa lütfen 0 505 025 29 29 numaralı telefondan Müşteri Hizmetlerimize başvurmaktan çekinmeyin.

Yeni bir arabam var, garantimin bozulmaması adına aracımı bakım için sadece kendi servisine mi götürmeliyim?

Üreticinin verdiği talimatlara uyulduğu ve orijinal ürünler kullanıldığı sürece yetkili servis dışında bakım yaptırsanız da garantiniz geçerli olmaya devam edecektir. OTO BAKIM HER YERDE, daima üreticinin bakım çizelgesini takip etmektedir. Garantinizin geçerli kalması ve aracınızın sıhhati adına orijinal ürünler kullanmaktayız.

Arabamın garantisini geçerli tutmak için nelere dikkat etmem gerekiyor?

Aracınıza, kullanım kılavuzunda veya garanti kitapçığında belirtilen aralıklarla bakım yaptırdığınızdan emin olun ve aracınızın bakımı hakkında net kayıtlar tutun. Bakım tarihi, değişen parçalar, aracınızın şase numarasını ve kaçıncı kilometrede bakım yaptırdığınızı kayda alın. Makbuzlarınızı güvenli bir yerde tutun. Kullanım kılavuzunuzda veya garanti kitapçığında bir servis günlüğünüz varsa, kullanmanızı kesinlikle öneririz.

Aracıma ne sıklıkla periyodik bakım yaptırmalıyım?

Bu sorunun cevabı; aracın marka ve modelinin yanı sıra benzinli veya dizel oluşu, aracı kullandığınız yolun nitelikleri(düz ya da engebeli,çakıllı zemin), kullanım kalitesi gibi faktörlerden etkilenir. Ancak kabaca söylersek benzinli araçlarda 10-15.000 km’de, dizelde ise 10.000 km’de periyodik bakım yaptırmak gerektiğini söyleyebiliriz.

Triger Kayışı nedir ve hangi sıklıkla değiştirilmelidir?

Triger kayışı; içten yanmalı motorlarda motorun eksantrik ve krank mili arasındaki bağlantıyı sağlayan bir kayıştır. Aracın marka ve modeline göre değişmekle birlikte 2 ton ağırlık taşıma kapasitesine sahip bu lastik kayış, ansızın kopabilme riskine karşı 80-100.000 km’de değiştirilmelidir.

Fren hidroliğini gerçekten değiştirmek gerekir mi?

Sürücüler, ortalama yılda 75.000 kez fren kullanıyor ve her zaman arızasız çalışacağını varsayıyor. Ancak hidrolik frenin arızasız çalışması, kullandığı fren sıvısından etkilenecektir. Yaşadığınız iklime bağlı olarak havadaki nemi emebilir veya eksilebilir. Hidrolik sistem içinde nem olduğunda korozyon oluşur ve fren performansı düşer. Korozyonu kontrol altında tutmak için fren sıvısı periyodik olarak temizlenmelidir. Bu prosedür pahalı değildir ve birçok koruyucu bakım programına dahildir. Fren hidroliği dikkatli kullanılmalıdır. Plastikleri eritecek ve boyayı çıkartacak kadar güçlüdür.

Antifriz hangi sıklıkla değiştirilmelidir?

Antifrizin içinde paslanmayı önleyici bir takım maddeler vardır.  Bu maddeler, zamanla özelliklerini yitirebilirler. Bu nedenle iki yılda bir değiştirilmeli ya da eksik ise tamamlanmalıdır. Yalnız yeni nesil organik bazlı antifrizlerde bu süre 5 yıla kadar çıkabilmektedir.